יחסי מין אחרי ניתוח ערמונית

ד"ר דיוויד ב. סמאדי
יו"ר המחלקה לאורולוגיה
ומנהל תחום הכירורגיה הרובוטית
בבית החולים "לנוקס היל" (Lenox Hill)

Sex After Prostate Surgery

אני בר מזל לעבוד עם מומחה בעל שם עולמי בתחום התפקוד המיני לאחר כריתת ערמונית רדיקלית רובוטית לפרוסקופית, ד"ר נתן בר חמא. המומחיות שלו היא חלק מגישה כוללנית לטיפול בסרטן הערמונית עם הטכנולוגיה המתקדמת של כריתת ערמונית רדיקלית רובוטית.

התוכנית כוללת הערכה אינדיבידואלית של התפקוד המיני לפני כריתת הערמונית הרדיקלית ושיטות ספציפיות להשבת התפקוד המיני לאחר מכן.


"תחילתו החריפה ביותר של אי-תפקוד זיקפתי (ED) מגיעה יחד עם המציאות של סרטן הערמונית. יום אחד אתה בריא (או כך אתה חושב), ולמחרת, אחרי בדיקה גופנית שנתית סטנדרטית ובדיקת דם של האנטיגן הספציפי של הערמונית (PSA), אתה מגלה שיש לך סרטן. התגובה הראשונה שלך ושל בת/ן הזוג שלך היא לעבור את זה, להציל את החיים שלך, להילחם בסרטן ולהיפטר ממנו, שום דבר אחר לא חשוב. אבל משהו אחר כן חשוב, במיוחד לך – חיי המין שלך, היכולת שלך לקבל זקפה. למרות שאתה לא יכול להתעלם מסרטן הערמונית, כל אחד מהטיפולים השונים בו עלול לחסל את היכולת המינית שלך. ומרגע שאיום הסרטן חולף, ואתה יודע שתשרוד ואתה מקבל חזרה את החיים הנורמליים והשגרה שלך, התפקוד מיני פתאום יהיה שוב מאוד חשוב. התמודדת עם אי-תפקוד זיקפתי (ED) כתוצאה מהטיפול בסרטן הערמונית יכולה להיות הרסנית, אבל הרשה לי
להרגיע אותך שיש סיכוי לשיקום מוצלח של התפקוד המיני שלך לאחר טיפול בסרטן הערמונית.


כריתת ערמונית רדיקלית רובוטית ותפקוד מיני

כריתת ערמונית רדיקלית רובוטית היא בדרך כלל הטיפול המומלץ ביותר לגברים שיש להם סרטן ערמונית מקומי ותוחלת חיים סבירה. כריתת ערמונית רובוטית היא הליך שבו הערמונית ושוליים קטנים של רקמה סביב לבלוטה מוסרים לחלוטין במטרה להבטיח כי כל התאים הסרטניים הוסרו.

אני אעשה כל מאמץ כדי לשמר את העצבים המקיפים את הערמונית על מנת להבטיח התאוששות של התפקוד המיני שלך. הליך זה נקרא טכניקת שימור עצבים דו-צדדית שכן משמרים את העצבים משני צדי הערמונית. לגברים אשר עוברים הליך זה יש סיכוי סביר להשבת תפקוד זיקפה מלא תוך 12 עד 24 חודשים. לעומת זאת, אם הסרטן בולט לאחד הצדים, המנתח חייב לחתוך את העצב בצד זה של הבלוטה כדי להסיר אותו. הליך זה נקרא טכניקת שימור עצבים חד-צדדית שכן משמרים את העצבים מצד אחד של הערמונית. אם הסרטן בולט משני צדי הבלוטה, המנתח חייב לחתוך את העצבים משני צידי הערמונית. ישנם מקרים שבהם יש לחתוך את כל העצבים שמסביב לערמונית להסיר את הבלוטה, אשר נקראים הסרת עצבים דו-צדדית. במקרה זה לעיתים נדירות המטופל יוכל להשיב את התפקוד הזיקפתי. עם זאת, עבור אותם מטופלים שמצבם מצריך הסרה של עצבי הפין מצד אחד או משני הצדדים, קיים הליך שיקום של העצב. הוא כולל השתלת עצבים. במהלך כריתת ערמונית רובוטית, פיסת מעצב ברגל הנקרא עצב הסורל (sural) נקצר ומושתל באגן לאחר הסרת הערמונית. שתל העצב יפעל כצינור התחדשות לעצבי הפין. הליך זה בוצע על ידי ד"ר סמאדי ועמיתיו בביה"ס לרפואה הופסטרה (Hofstra) בביה"ח North Shore-LIJ

לאחר שימור העצב בכריתת ערמונית רדיקלית, השאלה האם תוכל או לא תוכל להשיב את התפקוד הזיקפתי תלויה גם בגיל שלך: ככל שאתה יותר צעיר, כל סיכוייך להשבת תפקוד מלא טובים יותר. מצד שני, אם התמודדות עם אי-תפקוד זיקפתי לפני הניתוח, יש לך סיכוי נמוך יותר להשבת התפקוד המיני לאחר הניתוח.


חידוש יחסי המין לאחר ניתוח כריתת ערמונית

אם נתקלת באי-תפקוד זיקפתי בחודשים הראשונים לאחר הניתוח, עדיין יש אפשרות לחידוש התפקוד הנורמלי תוך 12 עד 24 חודשים. ואפילו אם נתקלת באי-תפקוד זיקפתי במהלך או מעבר לפרק הזמן הזה, ישנם טיפולים רבים העומדים לרשותך. בעזרת טיפולים אלה, הרוב גדול של גברים עם אי-תפקוד זיקפתי לאחר כריתת ערמונית רדיקלית יכולים לחדש את חיי המין באופן משביע רצון.


תרופות הניתנות דרך הפה

כאשר אתה מתחיל להרגיש טוב יותר לאחר הניתוח, מתחילים לשוב לאינטימיות עם בת/ן הזוג שלך כדי לחדש את הקרבה הגופנית והנפשית שהיו לכם לפני הניתוח. תחגגו ביחד את העובדה שניצחת את הסרטן! צפו כי בקרוב תוכל להחזיר את היכולת לקבל זקפה. אולי תרצה להתחיל לנסות את שיטת הטיפול הפשוטה ביותר, התרופות הניתנות דרך הפה כגון ויאגרה, סיאליס ולויטרה.

טיפול בהזרקה לפין

אם התרופות הניתנות דרך הפה אינן יעילות, אל תדחו את קיום יחסי המין. חשוב להמשיך להיות פעילים מבחינה מינית, או במילים אחרות "לאמן" את הפין לאחר ניתוח הערמונית. זהו עשוי לתת לך את הסיכוי הטוב ביותר לחזור לתפקוד. חלק מהחוקרים מאמינים שזקפות משפרות את חמצון רקמות ומדכאות התפתחות פיברוזיס (הצטלקות). עד שהעצבים מתחדשים או מתאוששים מספיק כדי להגיב לתרופות הניתנות דרך הפה, הטיפול בהזרקה לפין הוא הדרך היעילה והאמינה ביותר להשבת התפקוד הזיקפתי. במחקר שנערך לאחרונה הוכח כי חשוב מאוד להשתמש בטיפול בהזרקה כדי לסייע לקבלת זקפה לאחר הניתוח, כדי להגדיל את הסיכוי להחזיר את התפקוד הנורמלי.

שתלי פין

במקרים מסוימים, לא ישוב כל תפקוד זיקפתי לאחר כריתה רדיקלית של הערמונית. במקרים כאלה, אולי תהיה מעוניין לבחון את האפשרות של שתל פין כדי לקבל פתרון קבע לאי-התפקוד הזיקפתי שלך. שתל הפין הוא אופציה מצוינת הקשורה בשיעור גבוה מאוד של שביעות רצון של המטופלים והפרטנרים שלהם. ד"ר בר-חמא מוסמך מאוד בניתוח שתל הפין ובעל ניסיון רב וארוך טווח.

אפשרויות טיפול נוספות

אם התרופות הניתנות דרך הפה, טיפול בהזרקת לפין או שתלי הפין, אינם משביעי רצון או משיגים תוצאות, אפשרויות טיפול אחרות יכולות להתאים. הערכה אישיות של כל מטופל תעזור להבין את האפשרויות השונות וההמלצות לטיפול.

אורגזמה ושפיכה

לאחר ניתוח הערמונית תוכל להגיע לאורגזמה, אך לא תהיה לך כל שפיכה מאחר והערמונית לא נמצאת עוד על מנת להפיק את הנוזל.


האם יש יחסי מין לאחר ניתוח ערמונית? כן – אם תבחר את ההליך הנכון

ניו-יורק, 14 בדצמבר 2005 — לגברים שבוחרים בכריתת ערמונית רובוטית יש יותר סיכוי להחלים מהסרטן, כמו גם לחזור לאורח חיים נורמלי, על פי ד"ר דייוויד ב. סמאדי, ניו-יורק. בפרט, רוב הגברים מסוגלים לשמר על היכולות המיניות ואת השליטה על שלפוחית השתן לאחר כריתת ערמונית רובוטית. זה שונה מכריתת ערמונית פתוחה, שבה גברים בדרך כלל מאבדים את היכולת לשלוט במתן שתן ולתפקד מינית באופן מספק.

ד"ר סמאדי הוא אחד ממספר מנתחים המיומנים בטכניקה חדשה זו ברמת פולשנות מזערית. ד"ר סמאדי הוא אורולוג בואונקולוג על שם עולמי. ד"ר סמאדי הוא אורולוג ואונקולוג בעל שם עולמי. הוא ומנהל תחום הכירורגיה הרובוטית בבית החולים "לנוקס היל" (Lenox Hill), ניו יורק.

שיעור ההצלחה של כריתת הערמונית הרובוטית "לא יכול להיות חיובי יותר," מציין ד"ר סמאדי, בהתבסס על ארבע שנות הניסיון שלו ומעל 7,000+ כריתות הערמונית באמצעות מערכת da Vinci הרובוטית.

בניגוד לניתוח פתוח, ניתוח כריתת ערמונית רובוטי כולל חמישה חתכי "חור מנעול" קטנים בבטן המטופל, שדרכם מוחדרים מכשירים עדינים ביותר, יחד עם מצלמה זעירה המציגה תמונות מוגדלות דו-מימדיות מפנים הגוף על גבי מסך. המערכת הרובוטית da Vinci — הופכת את התמונות הללו לתלת-מימדיות, ומאפשר התאמה, סינון ומיתון של תנועות היד של המנתח, ותרגומן לתנועות מדויקות להפליא. התוצאה היא דיוק רב יותר הן בחיתוך והן בתפירה, פחות טראומה לרקמות מסביב, ואיבוד מזערי של דם."

רוב מטופלי כריתת הערמונית הרובוטית של ד"ר סמאדי משתחררים מבית החולים באותו היום של ההליך, או ביום שלאחריו. הכי חשוב, מציין ד"ר סמאדי, שלמטופלים יש מינימום סיבוכים שלאחר הניתוח. לד"ר סמאדי יש רשימה שהולכת וגדלה במהירות של מטופלים והמלצות, שאכן מוכיחים בבירור את מומחיותו בהליך כריתת הערמונית הרובוטי. למידע, צור קשר עם ד"ר סמאדי.

יחסי מין אחרי ניתוח ערמונית
4 (80%) 3 vote[s]

להזמין פגישה עם ד"ר דוד סמאדי: