שאלות נפוצות על טיפול בהקרנות

תשובה:  

טיפול בהקרנות הוא סוג נוסף של טיפול בסרטן הערמונית. הוא כולל את טיפול בקרינה חיצונית (EBRT) וברכיתרפיה. EBRT נעשה בדרך כלל לאחר ניתוח, כדי לטפל בסרטן עם סיכוי גבוה לחזרה. יש לו שיעור הצלחה גבוה מאוד. הוא מספק שליטה במחלה לטווח ארוך ושיעורי ההישרדות שלו שווים לאלה של טיפולים כגון ניתוחים.

תשובה:  

טיפול בהקרנות עלול לגרום לתופעות לוואי רבות. חלקן קלות ומצטמצמות לאחר הפסקת הטיפול. תופעות הלוואי כוללות עייפות, דלקות עור באזורים שטופלו, השתנה תכופה או לא נוחה ודימום או גירוי רקטלי. חלק מתופעות הלוואי הן קבועות. פעולת המעיים עלולה לא לחזור לתפקוד נורמלי גם לאחר הפסקת הטיפול. אימפוטנציה עלולה להתרחש עד שנתיים לאחר הטיפול אצל חלק מהמטופלים.

תשובה:  

EBRT דומה לצילום רנטגן שגרתי. לא רואים, מריחים או מרגישים את הקרינה, ותופעות הלוואי מתחילות רק לאחר שבועיים-שלושה מתחילת הטיפול. טיפול בהקרנות הוא טיפול מקומי כך שרק באזורי הגוף שבהם הטיפול ניתן יתרחשו תופעות לוואי.

עם זאת, רוב המטופלים, חווים חלק מתופעות הלוואי הבאות, או את כולן:
•    צריבה או עקצוצים בעת ההשתנה
•    קושי להתחיל בהשתנה או זרם שתן חלש
•    טחורים או גירוי בפי הטבעת עם מעט דם, וכן עייפות
•    עלייה בתכיפות או דחיפות ההשתנה
•    יציאות לא תכופות, רכות וקטנות יותר
•    שלשולים מדי פעם
בהתאם לחומרת תופעות הלוואי הללו, המטופלים יקבלו תרופות נגד שלשול או תרופות להפחתת תדירות מתן שתן. רוב הסימפטומים קלים ומצטמצמים לאחר סיום הטיפול. אם הדבר אכן כך, המטופלים בדרך כלל ממשיכים בפעילות היומית הרגילה שלהם במהלך הטיפול.

תשובה:  

לאחר סיום ההקרנות (EBRT), תופעות הלוואי הקשורות במתן שתן או יציאות עשויות להימשך כשבועיים עד שישה שבועות, אך הן ייעלמו עם הזמן. יתכן המטופלים יצטרכו להמשיך לקחת חלק מהתרופות. חלק מהמטופלים מדווחים על עייפות במשך כמה שבועות לאחר הטיפול. בעיות אחרות עשויות לכלול גירוד יבש, "כבדות" בחיץ הנקבים, גירוי אנאלי ורקטלי, וטחורים. עם זאת, המטופלים בדרך כלל לא סובלים באופן המצריך הפסקה של הפעילות היומית הרגילה.

בברכיתרפיה, גרעינים או טבליות רדיואקטיביות קטנות ממוקמות בתוך או ליד האזור המצריך טיפול. סוג אחר של ברכיתרפיה מצריך מחטים להחדרת חומר רדיואקטיבי לפרקי זמן קצרים. עם ברכיתרפיה, המטופלים עלולים לחוות את התופעות הבאות:
•    דם בשתן, בדרך כלל רק זמן קצר לאחר ההליך
•    כתמי דם בחיץ הנקבים
•    צריבה בעת מתן שתן
•    עייפות
•    ריקון לא מלא של שלפוחית השתן
•    תכיפות השתנה מוגברת
•    בחילות מחומר ההרדמה
•    כאב בחיץ הנקבים
•    חבלות או נפיחות באשכים
•    זרם שתן איטי או חלש
רוב המטופלים מסוגלים לחדש את הפעילות הרגילה זמן קצר לאחר הטיפול. עם זאת, יש להגביל הרמה של דברים כבדים טפעילות גופנית מאומצת ביומיים-שלושה הראשונים לאחר ההליך. במקרים מסוימים, נפיחות של הערמונית עלולה לחסום את שלפוחית השתן. במקרים אלה, המטופל עשוי להזדקק לקטטר ותרופות כדי לסייע בהפחתת הנפיחות והדלקת. בדרך כלל ניתן להסיר את הקטטר לאחר 3 עד 7 ימים. חלק מהמטופלים עלולים לחוות אי נוחות בפי הטבעת לאחר ההליך.  דימום רקטלי הוא נדיר.

תשובה:  

המטופלים בדרך כלל מקבלים הוראות כתובות כמפורט להלן:

קרינה – לא נשארת שום קרינה בגוף לאחר הטיפול ומגע עם אנשים אחרים הוא בטוח לחלוטין.

בברכיתרפיה של גרעינים רדיואקטיביים, הרקמות סופגים את הקרינה מהגרעינים המושתלים. הפרשות גופנית או כל פריט אחר שיש לך מגע עמו, הוא רדיואקטיבי. עם זאת, במהלך החודשיים הראשונים לאחר ברכיתרפיית גרעינים קבועה, על המטופלים לשמור על מרחק של כשני מטרים ומעלה מנשים הרות או כאלה המנסות להרות. אין להניח ילדים קטנים וחיות מחמד על הברכיים למשך זמן ממושך.

תפקוד מיני – ניתן לחדש את קיום יחסי המין לאחר השתלת הגרעינים, אך יש להשתמש בקונדום בשבוע הראשון לאחר ההליך. רוב הגברים חווים אי-תפקוד זיקפתי לאחר הקרנות. הסבירות לאימפוטנציה מתמשכת מושפעת מהגיל, השימוש ומשך הטיפול ההורמונלי, עישון ומצבים רפואיים אחרים, כגון יתר לחץ דם וסוכרת, וכן מתרופות מסוימות. עבור רוב הגברים, הזיקפה חוזרת באיטיות במשך השנתיים הראשונות לאחר הטיפול. רוב הגברים שאינם נוטלים תרופות המכילות ניטראט יכולים להשתמש בתרופות הניתנות דרך הפה המשפרות את איכות הזיקפה בהצלחה גדולה.

מטופלים עשויים לחוות זמן רב יותר עד ההגעה לאורגזמה. חלק מהגברים מבחינים בשינוי באופי השפיכה שלהם, כגון נוזל סמיך יותר או מיעוט בנוזל, או ירידה בכמות השפיכה או היעדר שפיכה לאחר הטיפול, הדבר שכיח יותר עם EBRT מאשר עם ברכיתרפיה. לאחר ברכיתרפיה, השפיכה עלולה להיות בצבע שונה, חום כהה או אפילו שחור. הסיבה היא שאריות דם "ישן" מההליך. הדבר אינו מזיק והוא יעלם.

ייצור הזרע – כמות הקרינה הפוגעת באשכים עלולה להוביל לירידה קלה זמנית בספירת הזרע. עם זאת, היא עלולה להוביל לירידה קבועה בספירת הזרע או לעקרות. מטופלים שעדיין שוקלים הריון צריכים לפנות לייעוץ רפואי לגבי הפריה או בנקאות זרע.

ייצור הטסטוסטרון – כמות הקרינה המגיעה לאשכים אינה גבוהה מספיק כדי לפגוע בתפקוד התקין.

לסיום, במחקר שערך, מצא ד"ר מארק ס. סולוווי, פרופסור וראש המחלקה לאורולוגיה באוניברסיטת מיאמי, שמי שעברו הקרנות היו בסיכון מוגבר משמעותי מבחינה סטטיסטית לפתח סרטן בשלפוחית השתן או בפי הטבעת לעומת אלה שעברו כריתה רדיקלית של הערמונית.

תשובה:  

לאחר טיפול EBRT, תהיה לך פגישת מעקב כדי לוודא שתופעות הלוואי פוחתות. תדירות פגישות המעקב תהיה תלויה הסיכון להישנות הסרטן. בדיקות ה-PSA בדם יתחילו סביב החודש השלישי שלאחר הטיפול.  הבדיקה נעשית בדרך כלל כל 3 עד 4 חודשים במהלך השנתיים-שלוש הראשונות שלאחר הטיפול ולאחר מכן כל 6 חודשים.

מטופלים בברכיתרפיה יעברו בדיקת CT של הערמונית 3 עד 4 שבועות לאחר הניתוח. סריקה זו תעריך את "איכות" הגרעינים המושתלים. באותו הזמן גם תיקבע פגישה במחלקה האורולוגית.

תשובה:  

בדיקות ה-PSA בדם ישמשו כדי לפקח על ההתקדמות לאחר הטיפול. בעקבות ההקרנות, רמת ה-PSA תהיה נמוכה אך לא תגיע לנקודה הנמוכה ביותר מיד לאחר הטיפול. הגעה לנקודה הנמוכה ביותר של PSA עשויה לקחת מספר שנים. בנוסף, ה-PSA עשוי לרדת באופן לא קבוע. עליות זמניות עלולות להתרחש במהלך 3 השנים הראשונות לאחר טיפול EBRT או ברכיתרפיה; אין משמעות הדבר שהטיפול נכשל. לאחר טיפול הורמונלי, תקופת הירידה ברמת ה-PSA עשויה להיות ממושכת. כשרמת הטסטוסטרון מתאוששת, רמת ה-PSA עלולה לעלות; גם זה לא אומר שהטיפול נכשל.

רמת ה-PSA נשארת כלי ניטור ובדיקה חיוני, וביצועה במרווחי זמן קבועים הוא קריטי להצלחתה. הרופא יעריך נתונים אחרים בנוסף ל-PSA כדי לפקח על תוצאות הטיפול.

תשובה:  

בדרך כלל, לא נדרש טיפול נוסף לאחר טיפול בהקרנות. חשוב לציין כי מטופלים יכולים לעבור הקרנות לאחר ניתוח, אך ניתוח לאחר הקרנות הוא כמעט בלתי אפשרי. מדידות ה-PSA קובעות את הצורך בטיפול נוסף יחד עם מדד גליסון והשלב של סרטן הערמונית. בניתוח של הערמונית, אנחנו יכולים להשיג יותר מידע ברגע שהערמונית מוסרת. המעקב קל יותר מכיוון שרמת ה-PSA תמיד תהיה אפס, בניגוד למצב עם הקרנות. עם הקרנות, רמת ה-PSA הולכת להשתנות בדיוק כמו לפני ניתוח.

קיום טיפולים יומיים סדירים, במיוחד עבור מטופלי EBRT, גם הוא חשוב. הערכת PSA קבועה היא חשוב לניטור והערכה של הצורך בטיפול עתידי נוסף. אם הסרטן יחזור, הטיפול יהיה תלוי בחלקו בטיפול הראשוני. ניתן להמליץ על צורות נוספות או חלופיות של טיפול בקרינה. רופאים שונים, כולל אונקולוג הקרנות, אורולוג ואונקולוג רפואי, ידונו איתך באפשרויות הטיפול.

להזמין פגישה עם ד"ר דוד סמאדי: