שאלות נפוצות על טיפול הורמונלי

תשובה:  

שאלות נפוצות על טיפול הורמונלי

טיפוים הורמונליים מזיקים ללב הגברי

שיקאגו — מחקר חדש קושר בין טיפול הורמונלי בסרטן הערמונית לסיכון מוגבר למוות בקרב גברים מבוגרים עם בעיות לב חמורות.

טיפול הורמונלי מדכא את כמות הטסטוסטרון המיוצר, וכתוצאה מכך גורם לגידולים בערמונית להתכווץ או לגדול לאט יותר. הטיפול, הכולל זריקות במשרדו של רופא, יכול לעזור לגברים עם מחלה במצב מתקדם יותר בשימוש יחד עם ניתוח או הקרנות.

אולם תופעות הלוואי בעייתיות: אימפוטנציה, איבוד מסת עצם, גלי חום, בעיות זיכרון, עייפות וסיכון מוגבר לסוכרת ומחלות לב.

לצורך המחקר החדש, שיופיע ביום רביעי במגזין של איגוד הרפואה האמריקני, עקבו החוקרים אחרי יותר מ-5,000 גברים עם סרטן ערמונית שלא התפשט. הגברים, רובם בשנות ה-60 וה-70 לחייהם, היו במעקב במשך כחמש שנים בממוצע.

כל הגברים קיבלו טיפול בשם ברכיתרפיה (Brachytherapy), סוג של טיפול בקרינה, במרכז טיפול בסרטן באילינוי. שלושים אחוזים מהם גם קיבלו טיפול הורמונלי במשך ארבעה חודשים בממוצע.

לחמישה אחוזים מכלל הגברים במחקר הייתה היסטוריה של אי ספיקת לב או התקף לב ו-43 מתוכם מתו. בקרב אלו עם בעיות הלב, הטיפול ההורמונלי נקשר עם סיכון למוות הגבוה ב-96 אחוזים, לאחר שקלול גורמי הסיכון האחרים.

במספרים גסים, מכל 95 גברים שקיבלו טיפול הורמונלי, ושהיתה להם היסטוריה של בעיות לב חמורות, 25 מתו; ומתוך 161 גברים שלא קיבלו טיפול הורמונלי, וגם להם היתה היסטוריה של בעיות לב, 18 מתו.

"התוצאות שלנו צריכות להגביר את המודעות לגבי פוטנציאל הנזק בטיפול הורמונלי בקרב גברים עם מחלות לב קיימות," אמר המחבר הראשי, ד"ר Akash Nanda, מתוכנית האונקולוגיה הרדיולוגית של הווארד בבוסטון.

המחקר היה תצפיתי, כלומר הגברים בחרו בטיפול שלהם יחד עם הרופאים שלהם, ולא קיבלו טיפול זה או אחר באופן אקראי. זו גישה פחות מחמירה ופירושה הוא שיתכן שהמוות נגרם על ידי גורמים אחרים פרט לטיפול ההורמונלי. המספר הקטן של מקרי המוות מזמין גם הוא מחקר נוסף.

אך הממצאים תואמים מחקרים קודמים אשר מצאו כי גברים חולים יותר אינם מרוויחים מהטיפול ההורמונלי כאשר הוא מוסף להקרנות. ואילו טיפול הורמונלי בלבד, המשמש עבור גברים מבוגרים, נמצא קשור לסיכון מוגבר במעט למוות.

"עבור מי שעקב אחרי התחום, זה לא מפתיע בכלל," אמר ד"ר סטיבן פרידלנד, מומחה לסרטן הערמונית מאוניברסיטת Duke, שלא היה מעורב במחקר.

פרידלנד אמר כי למרות שחלק מהמטופלים מפיקים תועלת מהטיפול ההורמונלי, הוא מסוכן עבור המטופלים הלא נכונים. התרופות עלולות להגביר את העמידות לאינסולין ולהעלות את הכולסטרול. ובנוסף, הן מעלות את השומן.

הוא השווה זאת למצב ההופכי של תרופות ממריצות שחלק מהספורטאים לוקחים: "אתה מוריד ממסת השריר ומחליף אותה בשומן."

אצל גברים מסוימים, הטיפול בהורמון-החסימה, המכונה לעתים סירוס כימי, ניתן כצעד ראשון לפני ברכיתרפיה כדי להקטין את גודל הערמונית. במחקר, התרופות שניתנו היו זריקות של Leuprolide או Goserelin בשילוב עם Bicalutamide או Flutamide הניתנות דרך הפה.

הטיפול עולה כ-1,400 דולר לחודש.

המחקר מומן על ידי בית החולים Brigham and Women והמכון לסרטן Dana-Farber בבוסטון.

קלרה ק. ג'ונסון
Associated Press
25/8/2009

להזמין פגישה עם ד"ר דוד סמאדי: