כריתת ערמונית (פרוסטטקטומיה)

פרוסטטקטומיה – ניתוח להסרת הערמונית
הניתוח להסרת הערמונית, ככל הניתוחים, עבר התקדמות מהפכנית. ניתוחי כריתת הערמונית המתקדמים ביותר הם רובוטיים, אך השיטה הכירורגית הראשונה לטיפול בסרטן הערמונית היתה הניתוח הפתוח, או המסורתי, שהוביל בהמשך לטכניקה הלפרוסקופית ולבסוף – לטכניקה הרובוטית. שיעורם של ההליכים הרובוטיים גדל באורח דרמטי מאז שנת 2002, שבה עלה מספר הניתוחים הלפרוסקופים על מספר הניתוחים הרובוטיים.

הזינוק המהפכני שמאפשרת הטכנולוגיה הרובוטית קשור בראש ובראשונה לראייה. הניתוח הפתוח מחייב ביצוע חתך גדול לאורך קו מרכז הגוף מעצם הבושת ועד לטבור ושימוש במפשקים למשיכת רקמות ושרירים הצידה מאזור שדה הניתוח. כאשר מבצעים חתך בסדר גודל כזה, איבוד הדם הוא ניכר מאד, וכמוהו גם עוצמת הכאב ואורך פרק הזמן הנדרש להתאוששות. הדם נקווה באזור הניתוח ומקשה על ראיית הרקמה, כך שהמנתח בשיטה הפתוחה מסתמך במידה רבה על המישוש.

Prostatectomy

כריתת ערמונית רובוטית מצריכה ביצוע חמישה חתכים קטנים, כל אחד מהם בגודל של כחצי סנטימטר, באזור הבטן התחתונה, חתכים שדרכם מוחדרים המכשירים. מצלמת וידאו מתוחכמת היא אחד ממכשירים אלה, והיא מעניקה למנתח שה ראייה תלת-מימדי בהגדלה של עד פי 10. התוצאה היא ניתוח מדויק בהרבה. בנוסף לבהירות החזותית שמספקת המצלמה, הרי שבניתוח זה כמעט ואין דם  שמסתיר את אזור הניתוח ומפריע לראייה. גם בניתוחים לפרוסקופיים משתמשים במצלמות, אך אלה מספקות תצוגה דו-מימדית בלבד, וללא הגדלה.
כריתת ערמונית – בריחת שתן

אובדן השליטה על שלפוחית השתן, או בריחת שתן, היא תופעת לוואי אפשרית לכריתת ערמונית רדיקלית (הסרה מלאה של בלוטת הערמונית). בגלל שהערמונית ממוקמת ממש מתחת לשלפוחית ומקיפה את השופכה, עשוי להיגרם נזק לדרכי השתן במהלך כריתת ערמונית רדיקלית. אם אתם בידיו של מנתח רובוטי מנוסה, אשר שומר על שריר הסוגר של השתן ובונה מחדש את דרכי השתן, ייתכן שלא תהיה לכם בריחת שתן כתוצאה מהניתוח. בגלל שניתוחי כריתת ערמונית פתוחים הם פחות מדויקים מאשר ניתוחים רובוטיים, ואתר הניתוח פחות גלוי ויותר חסום, בריחת שתן שכיחה יותר לאחר ניתוח ערמונית פתוח. החדות המוגברת שמאפשרת המצלמה הרובוטית, בהשוואה ללפרוסקופית, מאפשרת, בהתאמה, גם פחות נזק לדרכי השתן ומעט או בכלל לאבריחת שתן כתוצאה מכריתת ערמונית רדיקלית, וזאת לאחר מספר שבועות החלמה.

כריתת ערמונית – אימפוטנציה

אחד היתרונות הגדולים שניתוחי כריתת ערמונית רובוטיים אפשרו הוא שימור העצבים. שימור העצבים חיוני עבור שמירת יכולת התפקוד המיני, מאחר וחיתוך או פגיעה בעצבים החלולים מובילים לחוסר תפקוד של הזקפה. עצבים אלה חוצים מהצד לאורך הערמונית ופי הטבעת ומספקים את החיבור העצבי הקרוב ביותר אל הפין עמוק בתוך אגן הירכיים. במידה והם נפגעים, כך נפגעת גם פעולת הזקפה. או בקיצור, שימור העצבים החלולים שומר גם על התפקוד המיני. אמנם ישנם טיפולים נגד חוסר תפקוד מיני כתוצאה מכריתת ערמונית רדיקלית, אך כל מטופל, כמובן, מעדיף לשמור על התפקוד המיני הטבעי. לעיתים קרובות, אך לא תמיד, טכניקת הניתוח הפתוח מסתיימת בנזק בשוגג לאחד או לשני העצבים החלולים.

כריתת ערמונית – החלמה

זמן ההחלמה משתפר משמעותית בכריתת ערמונית רובוטית, בהשוואה לניתוח ערמונית פתוח. כפי שצוין קודם, החתך הגדול יותר הדרוש עבור ניתוח פתוח גורם לכאב גדול יותר ולזמן החלמה ארוך יותר. יותר מ-90 אחוזים מהמטופלים משוחררים תוך 24 שעות לאחר ניתוח כריתת ערמונית רובוטית, בעוד שרק 80 אחוזים מהמטופלים שעוברים ניתוח כריתת ערמונית פתוח עוזבים את בית החולים במהלך היום הראשון.

השמדת סרטן הערמונית היא המדד האמיתי להצלחת הניתוח, בין אם זה ניתוח פתוח, לפרוסקופי או רובוטי. סמן זה הוא המקום שבו ההתקדמות המהפכנית באה לידי ביטוי בצורה הטובה ביותר. שולי ניתוח חיוביים הם המדד שבו משתמשים כדי לקבוע האם הסרטן נשאר או צפוי לחזור. רופא תמיד מחפש שוליים חיוביים נמוכים. במחקר עדכני, התגלתה ירידה תלולה בשוליים החיוביים בין ניתוח פתוח, לפרוסקופי ורובוטי. ניתוחי כריתת ערמונית פתוחים קיבלו שולי ניתוח חיוביים בשיעור של 23%, לפרוסקופיה שיעור של 19% ואילו ניתוח כריתת ערמונית רובוטי קיבל שולי ניתוח חיוביים בשיעור של 12%.

מטופל הסובל מסרטן הערמונית יכול כיום לצפות לכך שהוא יירפא מהסרטן, יישמור על השליטה במתן השתן וכן על התפקוד המיני.  עד לא מזמן, בכלל לא היה ניתן לחשוב על זה

להזמין פגישה עם ד"ר דוד סמאדי: