הנחיות למטופל

הכנה לפני ניתוח לכריתת ערמונית רדיקלית חודש לפני הניתוח:

 • כל מטופל צריך לעבור תהליך כשירות רפואית לפני הניתוח.
 • התהליך כולל סדרה מלאה של בדיקות מעבדה, צילומי רנטגן של החזה, בדיקות שתן ומילוי טופס הסכמה. בנוסף, יש צורך בטופס כשירות רפואית מהרופא אשר מכיר את מצבכם באופן הטוב ביותר.
 • מעבר על השקופיות והפתולוגיה על-ידי הרופא המנתח המבצע את הפרוצדורה הרפואית.

שבוע אחד לפני הניתוח

 • הפסיקו ליטול אספירין או מוצרים דומים כגון נורופן/אדוויל שבוע לפני הניתוח.
 • הפסיקו ליטול תרופות מדללות דם כלשהן (כגון קומדין) כשבוע לפני הניתוח. היוועצו עם הרופא שמטפל בכם בדרך כלל לפני שתעשו זאת
 • בצעו תרגילי קגל יום אחד לפני הניתוח:
 • טלו חצי בקבוק של מגנזיום ציטראט יום לפני הניתוח
 • אכלו ארוחות קלות יום לפני, נסו שהן תהיינה נוזליות בעיקרן בערב הניתוח
 • אל תאכלו או תשתו שום דבר אחרי השעה חצות לפני הניתוח

ביום הניתוח:

מרבית בתי החולים מבקשים מכם להתייצב כשעתיים לפני הניתוח. המועד והמיקום המדויק יינתנו לכם על-ידי צוות הניתוח שלכם.

טיפול לאחר ניתוח לכריתת ערמונית רובוטית
מרבית המטופלים משוחררים לביתם תוך 24 שעות לאחר הניתוח. כל המטופלים משוחררים לביתם עם קטטר פולי המחובר אל שקית הצמודה לרגל. הרופא המנתח ו/או האחות שלכם אמורים ללמד אתכם כיצד לרוקן את השקית בעת הצורך. מישהו יצטרך להסיע אתכם הביתה לאחר הניתוח. נסו להימנע מנהיגה בעצמכם לפחות שבוע אחד לאחר הניתוח.

טיפול תרופתי:

המטופלים בדרך כלל מקבלים שלושה מרשמים לאחר הניתוח:

 • ציפרו, או אנטיביוטיקה דומה. עליכם להתחיל ליטול אותה 24 שעות לפני שתחזרו להסרת קטטר הפולי.
 • משכך כאבים, בדרך כלל טיילנול או קודאין
 • תרופות לריכוך צואה כגון קולאס

המשיכו ליטול את התרופות היומיות הרגילות שלכם לאחר שתשתחררו מבית החולים, למעט תרופות מסוימות כגון קודמין ואספירין. אם אתם מוכרחים ליטול תרופות אלה, אנא צרו קשר עם המשרד שלי ועם הרופא המטפל בכם.

הימנעו מנטילת אספירין או תרופות זהות במשך שבוע לאחר הניתוח קחו מספיק מרככי צואה כדי למנוע עצירות. כך תמנעו לחץ על האנסטומוזיס והרקטום.

קטטר:

הקטטר מוסר בדרך-כלל שבעה ימים לאחר ניתוח כריתת ערמונית רדיקלי רובוטי. ציסטוגרמה, שהיא צילום רנטגן פשוט, מבוצעת לפני הסרת הקטטר. עליכם להתקשר אל משרדי מיד לאחר שתשתחררו מבית החולים כדי לקבוע בדיקה זו. התחילו ליטול את האנטיביוטיקה שלכם יום אחד לפני בדיקה זו.

אני אעבור באופן אישי על הפתולוגיה הסופית שלכם ביום הסרת הקטטר. הפתולוגים שלנו משתמשים בבדיקת היקף מלא כדי לאבחן את המיקום ונפח הסרטן. סקירת ציון גליסון ושולי הדגימה יידונו גם הם במהלך פגישה זו.

כדאי שתביאו תחבושות לבריחת שתן ביום הסרת הקטטר.

לעיתים ניתן לראות מעט פליטה באזור הקטטר מספר ימים לאחר הניתוח. הדבר מתרחש בעיקר בשל עוויתות בשלפוחית השתן ואין מקום לדאגה. קטטר הפולי לא ייפול החוצה והוא מאובטח בעזרת בלון שנמצא בתוך השלפוחית. וודאו שאין לחץ על קטטר הפולי. לעיתים השתן יהיה בגוון אדמדם, מומלץ לשתות יותר נוזלים כדי לקבל צבע שקוף יותר. אם קטטר הפולי אינו מרוקן ואתם מרגישים כאב בטן חריג, התקשרו מייד לרופא שלכם.

פעילויות:

מאוד חשוב שהמטופלים ימשיכו לתרגל תרגילי קגל לאחר הסרת קטטר הפולי. בעזרת תרגילים אלה ניתן להחזיר לעצמכם את השליטה על מתן השתן ואת התפקוד המיני במהירות רבה יותר.

אתם יכולים ללכת לאחר הניתוח, אך יחד עם זאת, לא מומלץ לעסוק בפעילויות כגון ריצה או רכיבה על אופניים. נסו לא להרים משקלים הכבדים מ-2 ק"ג. הימנעו מפעילות מינית או פעילויות נמרצות במשך 6 עד 8 שבועות לאחר הניתוח בדרך כלל המטופלים יכולים להתגלח ולהתקלח לאחר הניתוח. כל אתרי החדרת הנקז מכוסים בתחבושות שניתן להסירן תוך 48 שעות לאחר הניתוח. הימנעו מגירוד של אתרי החדרת הנקז. כל אתרי החדרת הנקז נתפרים באופן ידני ואין מהדקים שמצמידים את העור.

אמצעי זהירות:

הימנעו מישיבה במצב אחד במשך זמן רב, הניחו כרית רכה מתחת לישבן כדי למנוע כל לחץ על חיץ הנקבים (פרינאום). נסו לשתות המון נוזלים לאחר הניתוח. אתם יכולים לנסות לאכול מזון רך, מיצים, מרקים וג'לי עד לפעולת המעיים הראשונה. לאחר פעולת המעיים הראשונה, אתם יכולים לעבור לתפריט רגיל. במידה ואתם מרגישים חום של 38 מעלות צלזיוס או יותר, צמרמורות, או אם צבע השתן לא נעשה שקוף יותר למרות שאתם שותים מספיק נוזלים, התקשרו לרופא שלכם.

ביקורי מעקב בדיקת ה-PSA הראשונה מבוצעת חודש אחד אחרי הניתוח.
ביקורי המעקב הם כדלקמן:

 • בדיקת דם (PSA) ובדיקה רקטלית דיגיטלית כל שלושה חודשים במהלך השנה הראשונה שאחרי הניתוח.
 • בדיקת דם (PSA) ובדיקה רקטלית דיגיטלית כל שישה חודשים במהלך השנה השנייה שאחרי הניתוח.
 • בדיקת דם (PSA) ובדיקה רקטלית דיגיטלית כל שנה אחרי השנה השלישית תרגילי קגל מטרת תרגילים אלה היא חיזוק שרירי רצפת האגן שלכם. שרירי האגן משחקים תפקיד מרכזי בשליטה על מתן השתן. חשוב מאוד שתלמדו את הדרך הנכונה לביצוע תרגילי קגל. אתם יכולים לתרגל אותם ככל שתרצו וככל שתבצעו אותם יותר כך שרירי האגן שלכם ייעשו חזקים יותר. שרירים חזקים באים לידי ביטוי בשליטה טובה יותר על מתן השתן.

רצוי להתחיל בתרגילים שבוע אחד לפני הניתוח ולהמשיך איתם לאחר כריתת הערמונית הרדיקלית הרובוטית.

הדרך הטובה ביותר לביצוע תרגילי קגל בתור מתחילים הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא במהלך מתן השתן. נסו לעצור ולהתחיל מחדש את זרימת השתן. כווצו את שרירי האגן במשך חמש שניות והפסיקו לתת שתן. המשיכו לתת שתן שוב והמשיכו לחזור על התרגיל הזה. נסו להדק את שרירי פי הטבעת שלכם. לאחר שתלמדו זאת, תוכלו לבצע את התרגילים האלה לא רק במהלך מתן שתן. למשל, תוכלו לנסות לבצע את התרגילים במהלך ישיבה או נהיגה. חשוב מאוד לזכור לא לכווץ את שרירי הרגליים, הישבן והבטן. אתם לא צריכים לעצור את הנשימה בזמן שאתם מתרגלים. נסו לבצע 10 סטים של תרגילים שלוש פעמים ביום. ככל שתבצעו את התרגילים האלה כך תחזירו לעצמכם את השליטה במתן השתן מהר יותר. תוכלו לראות את השינוי תוך שבועיים עד ארבעה שבועות.

זכרו לנשום כרגיל ולהשתמש רק בשרירי האגן. תראו תוצאות נהדרות מיד לאחר מכן.

אם עדיין אינכם בטוחים או שהתסמינים שלכם אינם משתפרים, הרגישו חופשיים ליצור קשר עם המשרד שלי.

דרג את הפוסט הזה

להזמין פגישה עם ד"ר דוד סמאדי: