ההיסטוריה של הניתוח הרובוטי

ההיסטוריה של הניתוח הרובוטי

  •    המקורות של הניתוח הרובוטי
  •    יישומי הניתוח הרובוטי
  •    עתיד הניתוח הרובוטי

המקורות של הניתוח הרובוטי
השימוש המתועד הראשון של הליך כירורגי רובוטי התרחש בשנת 1985 כאשר הזרוע הכירורגית הרובוטית 560 PUMA שימשה בביופסיה נוירוכירורגית עדינה, ניתוח שאינו לפרוסקופי. המערכת הרובוטית איפשרה הליך מוצלח וכן פוטנציאל לדיוק רב יותר כאשר משתמשים בה בניתוחים ברמת פולשנות מזערית, כגון לפרוסקופיות, אשר בדרך כלל נעשה בהן שימוש במצלמות עם סיבים אופטיים גמישים. ההליך ב-1985 הוביל להליך הלפרוסקופי הראשון שהיתה מעורבת בו מערכת רובוטית, ניתוח לכריתת כיס המרה, בשנת 1987. שנה לאחר מכן, אותה מערכת PUMA שימשה לביצוע כריתת בלוטת הערמונית דרך השופכה. בשנת 1990 מערכת AESOP שיוצרה על ידי Computer Motion היתה למערכת הראשונה שאושרה על ידי מינהל המזון והתרופות (FDA) לביצוע ניתוח אנדוסקופי.

המערכת הכירורגית הרובוטית da Vinci פרצה את הדרך והפכה למערכת הראשונה שאושרה על ידי ה-FDA עבור ניתוח לפרוסקופי כללי בשנת 2000. אישור זה הפך את da Vinci למערכת הכירורגית הרובוטית הראשונה באישור ה-FDA. הווה אומר, שעם מערכת da Vinci, בפעם הראשונה אי פעם אישר ה-FDA מערכת שחובקת את כל מכשירי הניתוח והמצלמה/מיכשור סקופי. כל קודמותיה הסתמכו על השימוש באנדוסקופים ועזרים כירורגיים חיצוניים רבים לביצוע הניתוח. מסך התצוגה בתלת-מימד אמיתי עם הגדלה של מערכת da Vinci מאפשר למנתח לראות את האזור החיתוך בבהירות וברזולוציה גבוהה. הזרועות הכירורגיות בקוטר סנטימטר אחד, מהוות התקדמות משמעותית בניתוחים הרובוטיים מאז המערכות הראשונות עם הזרועות הגדולות כגון ה-PUMA 560. עם זרועות כירורגיות כה מיניאטוריות, מערכת da Vinci הצליחה לייתר את הצורך בהיתמכות ברקמות של קירות החתך של המטופל. התקדמות זו מאפשרת פחות מגע בין הרקמות הפנימיות החשופות לבין המיכשור הכירורגי, דבר המפחית באופן משמעותי את הסיכון לזיהום. תכונות “Endo-wrist” של הזרועות הכירורגיות של מערכת da Vinci משכפל במדויק את התנועות המיומנות של המנתח בבקרי השליטה שלו. דבר זה מאפשר תנועות מדויקות מאוד בתוך מרחב כירורגי מצומצם.

Robotic Prostate Surgery - History

מערכת da Vinci אושרה על ידי ה-FDA לשימוש בהליכים עבור מבוגרים וילדים בתחומים הבאים:

  •   ניתוחים אורולוגיים
  •   ניתוחים לפרוסקופיים כלליים
  •   ניתוחים תורקוסקופיים כלליים שאינם של הלב וכלי הדם
  •   הליכים קרדיוטומיים באמצעות תורקוסקופיה

יישומים לכירורגיה רובוטית

היישומים האפשריים של מערכות ניתוח רובוטיות הם נרחבים כמו השימושים בניתוחים ברמת פולשנות מזערית. הסיבה לכך היא שהכירורגיה הרובוטית היא בחוד החנית של הדיוק והמזעור בתחום הפיתוח הרפואי. הכירורגיה הרובוטית כבר הפכה לאפשרות מוצלחת בהליכים נוירולוגיים, אורולוגיים, גינקולוגיים, קרדיולוגיים וכלליים רבים. Intuitive Surgical, החברה המייצרת את מערכת da Vinci, שיחררה שדרוגים במספר זרועות הניתוח המבטלים את הצורך בעוזר כירורגי אחד. הדבר עשוי לאפשר הרחבה של יישומי המערכות הקליניות.

הליכים שבוצעו באירופה, במיוחד אלה שנעשו על ידי מנתחים גרמנים, קידמו מאוד את תחום הרפואה הרובוטית. חברת Smith & Nephews בשיתוף עם URS Orthopedic Systems יצרו תוכנה לשימוש עם מערכות ניתוח רובוטיות כמו da Vinci לביצוע ניתוחי תיקון והחלפת ברכיים. בדיקות קליניות מתנהלות בבתי חולים ברחבי גרמניה כדי לחקור את היישומים האורתופדיים של ניתוחים רובוטיים.

עתיד הניתוחים הרובוטיים

העתיד הניתוחים הרובוטיים הוא מבטיח כמעט כמו הרצון האנושי להמציא דרכים טובות יותר לביצוע הליכים רפואיים עדינים. סביר להניח כי היתרונות הנוכחיים שמספקות המערכות הכירורגיות הרובוטיות יורחבו בדור הבא של הרובוטיקה הרפואית. יתכן שההפרדה של המטופל ממגע אנושי במהלך הניתוח, אשר מפחיתה את סיכוני הזיהום, תתקדם לשלב הבא, עם מערכות המסוגלות לתפקד במרחקים גדולים יותר בין מסוף השליטה של המנתחים והרובוטיקה שלצד המטופל. יכולת זו תאפשר ביצוע ניתוחים כאשר המנותחים נמצאים ב"חדר נקי" סמוך, דבר שיכול לבטל כמעט לחלוטין חשיפה לזיהום במהלך הניתוח. הרובוטיקה הרפואית של הדור הבא עשויה לאפשר שגם ההכנה לניתוח תתנהל מרחוק.

התקדמות נוספת עשויה להיות בבנייה של יותר מערכות רובוטיות המסוגלות לשכפל את התחושה הפיזית והמישושית, אשר היתה מקור לביקורת כלפי הטכנולוגיה. אם מסופי השליטה יוכלו להכיל מערכת המשחזרת את המידע הטקטילי-מישושי עבור המנתח, אשר יש באופן טבעי לידיים המנוסות בהליכים פולשניים מסורתיים, הדבר היה מעניק למנתח את הטוב משני העולמות. המנתח ישיג את כל דיוק והיתרונות של הליך ברמת פולשנות מזערית מבלי לאבד את המידע המגיע באמצעות חוש המישוש שלו, שעליו הוא מבסס חלק משיקול דעתו.

להזמין פגישה עם ד"ר דוד סמאדי: