שאלות נפוצות על סרטן הערמונית

תשובה:  

הערמונית היא בלוטה בגודל אגוז הממוקמות מעל פי הטבעת, מחוברת לשלפוחית השתן ולשופכה. מטרתה העיקרית היא לייצר נוזל שמזרים את הזרע בעת האורגזמה הגברית. על פי ההערכות האחרונות, ישנם בין 180,000 ל-200,000 מקרים חדשים המאובחנים בסרטן הערמונית מדי שנה. סרטן הערמונית הוא הגורם העיקרי השני למוות מסרטן בקרב גברים, לאחר סרטן הריאות. קרוב ל-40,000 גברים מתים כתוצאה מסרטן הערמונית. סרטן הערמונית מתאפיין בצמיחה לא מבוקרת והתפשטות פוטנציאלית של תאים לא תקינים.

תשובה:  

קיימות שלוש אפשרויות כירורגיות להסרת בלוטת הערמונית כולה. אפשרויות אלו הן עבור חולים שאובחנו בשלב מוקדם בסרטן ערמונית המוגבל לאיבר עצמו בלבד.

1. כריתת ערמונית רדיקלית רובוטית
2. כריתת ערמונית רדיקלית לפרוסקופית
3. כריתת ערמונית רדיקלית בניתוח פתוח מסורתי

חזרה לראש העמוד

תשובה:  

הליך זה נקרא גם כריתת ערמונית רובוטית עם da Vinci. זוהי הסרה כירורגית של הערמונית ברמת פולשנות מזערית, העושה שימוש בתקדמות העדכנית ביותר בתחום הרובוטיקה וטכנולוגיית המחשב.

מדובר במערכת כירורגית ברמת פולשנות מזערית משופרת באמצעות מחשב, הכוללת שלושה חלקים:

1. מסוף מנתחים
2. עגלת ניתוח
3. מערכת הדמיה פנימית

מסוף המנתחים:

מסוף המנתחים מורכב מפקדי השליטה הראשיים שבהם משתמש המנתח כדי לתפעל את עגלת הניתוח ומכשירי ה-EndoWrist. תנועות הידיים של המנתח מתורגמות למכשירי ה-EndoWrists דרך מסוף המנתחים. המכשירים זזים אך ורק אם המנתח מחליט להזיז אותם. המנתח נשולט במכשירים ולא הרובוט.

מערכת הדמיה פנימית: רכיב זה מספק תצוגה תלת-מימדית של אזור הניתוח, שיפור משמעותי בהשוואה לתצוגה הדו-מימדית בניתוח לפרוסקופי רגיל. דבר זה מיתרגם לשדה ראייה טוב בהרבה ותפיסת עומק טובה יותר.

בנוסף, מתאפשרת הגדלה של פי 10-15 כתוצאה מהמצלמות שבהם משתמשים. שני יתרונות אלה יחדיו מאפשר למנתח לראות את החלקים החשובים של הניתוח באופן מדויק בהרבה. דבר זה חשוב במיוחד עבור שימור צרורות העצבים וכלי הדם האחראיים לתפקוד הזיקפה, ההשקה בין השופכה לשלפוחית השתן, הדמיית קפסולה הערמונית והקטנת השוליים החיוביים.

תשובה:  

גברים שאובחנו עם סרטן ערמונית מקומי הם מועמדים להליך זה. רוב המטופלים המועמדים לניתוח פתוח, יתאימו ויקבלו תוצאה מעולה מהליך זה. האינדיקציות לניתוח רובוטי דומות מאוד לאלה של ניתוח פתוח.

תשובה:  

בפירוש לא: הרובוט נתון לחלוטין לשליטתי. הרובוט מאפשר למנתח לנתוח בתוך חללים קטנים בבטן.

תשובה:  

זהו אירוע נדיר מאוד, הוא קרה פעם אחת בשלוש השנים האחרונות. במקרה זה יכולתי להשלים את הלפרוסקופיה ללא צורך לבצע חתך ולפתוח את בטנו של המטופל. חשוב להיות מיומן בניתוח פתוח, לפרוסקופי ורובוטי בדיוק מאותה סיבה.

תשובה:  

מסירים את הקטטר כשבוע לאחר הניתוח.

תשובה:  

בדרך כלל הניתוח אורך בין שעתיים וחצי לשלוש שעות, בהתאם לאנטומיה של הערמונית ושל הגוף.

תשובה:  

כריתת ערמונית רדיקלית לפרוסקופית היא טיפול כירורגי ברמת פולשנות מזערית לסרטן הערמונית. הוא כולל מספר חתכי חור-מנעול בנקודות מפתח על מנת להסיר את הערמונית כולה.

מהי כריתת ערמונית רדיקלית פתוחה

כריתת ערמונית רדיקלית פתוחה – retropubic – היא הסרה כירורגית של הערמונית, שלפוחית הזרע וצינור הזרע דרך חתך בבטן התחתונה. אורך החתך הוא 20-25 ס"מ. מבחינת שיעור הריפוי מהסרטן, הוא זהה במהותו לזה של כריתת ערמונית רדיקלית לפרוסקופית.

מהם חלק מהיתרונות של כריתת ערמונית לפרוסקופית רדיקלית?

•    משך אשפוז קצר יותר /קרא המלצות מטופלים/
•    פחות דימום באופן משמעותי
•    הסרה מוקדמת של הקטטר
•    דרישה מינימלית לתרופות לשיכוך כאבים לאחר הניתוח
•    הגדלה ויזואלית של פי 10-15
•    חזרה לפעילות רגילה בתוך שבוע עד שבועיים לאחר הניתוח
•    תוצאות קוסמטיות טובות יותר

תשובה:  

תוצאות השליטה בסרטן עבור החולים הלפרוסקופיים זהים במהותם לאלה של כריתת ערמונית רדיקלית פתוחה. עובדה זו מתאמתת במוסדות הגדולים ברחבי ארה"ב שבהם הליך זה מבוצע על בסיס שגרתי.

תשובה:  

בדרך כלל הוא נמשך 2.5-3.5 שעות. כל מקרה הוא שונה בשל גודל הערמונית והאנטומיה השונה. זה דומה למשך הממוצע של ניתוח פתוח.

תשובה:  

רוב המטופלים שלי משתחררים יום אחד לאחר הניתוח. עם זאת, מועד השחרור נקבע עבור כל מקרה לגופו. בלילה השני, מעל 90 אחוז מהמטופלים יכולים להשתחרר לביתם.

תשובה:  

בניתוח פתוח, הקטטר מוסר לאחר שבועיים עד שלושה שבועות. אולם בכריתת ערמונית לפרוסקופית, אני מסיר את הקטטר שבעה ימים בלבד לאחר הניתוח. הדבר נעשה במשרד שלנו תחת בקרת רנטגן כדי לבדוק את מצב ההשקה בין השופכה לשלפוחית.

תשובה:  

אובדן הדם הממוצע בהליך זה הוא 150 מ"ל בערך. לפיכך, הסיכון לקבלת עירוי דם הוא נמוך ביותר. כלי הדם מתכווצים בשל הלחץ התוך-בטני ונשלטים בקלות כתוצאה מההגדלה הויזואלית הגבוהה המושגת באמצעות השימוש במצלמה.

תשובה:  

נעשה כל מאמץ על מנת לשמר את העצבים. אחד היתרונות העיקריים של הליך זה הוא העובדה שהעצבים וכלי הדם מוצגים בהגדלה ולכן קל יותר להגן עליהם. החזרת האון יכולה להימשך עד שישה חודשים, ובחלק מהמקרים ויאגרה סייעה משמעותית למטופלים.

תשובה:  

במשך השבועות הראשונים, צריך ללבוש תחבושת סופגת. החזרה לשליטה במתן שתן היא מהירה ובתוך כמה שבועות ליותר מ-95 אחוז מהמטופלים יש שליטה מלאה במתן שתן. מדי פעם אני פוגש מטופלים עם בריחת שתן קלה לאחר הניתוח, אשר בדרך כלל נפתרת על ידי ביצוע תרגילי קגל.

להזמין פגישה עם ד"ר דוד סמאדי: