כריתת ערמונית רובוטית עם da Vinci

טיפול בסרטן הערמונית – ניתוח רובוטי עם da Vinci

עד לאחרונה, לגברים שהתמודדו עם ניתוח לסרטן הערמונית בדרך כלל היתה מעט בחירה בין הליכים כירורגיים זמינים. הניתוח בוצע באופן מסורתי באופן פתוח, הנקרא כריתת ערמונית פתוחה, הכולל חתכים גדולים ותופעות לוואי שלאחר הניתוח. בשימוש בהליך זה, כל בלוטת הערמונית הסרטנית מוסרת וישנם סיכונים של איבוד דם רב במהלך הניתוח, זיהומים לאחר הניתוח, אשפוז ממושך וכאב רב. לאחר ניתוח כריתת ערמונית פתוח פעילות המטופלים מוגבלת, והם עלולים לאבד את השליטה על שלפוחית השתן ואת התפקוד המיני עקב קריעה של מקלעת העצבים העדינה שמסביב לבלוטת הערמונית שגודלה כגודל אגוז.

בעשורים האחרונים חלו שיפורים מהפכניים בטכנולוגיית הכירורגיה הרפואית. ניתוח רובוטי לכריתת הערמונית עם da Vinci צובר פופולריות כחלופה פחות טראומטית ופחות פולשנית לטיפול והסרה של סרטן הערמונית. המערכת הרובוטית לכריתת ערמונית המפורסמת ביותר כיום היא הרובוט da Vinci המיוצר על ידי Intuitive Surgical. המערכת הרובוטית da Vinci מאפשרת למנתחים להתגבר על רבים מהחסרונות של ניתוח פתוח לכריתת ערמונית וכריתה רדיקלית לפרוסקופית של הערמונית.

Survivor Outlook, עלון תקופתי, מהדורת סתיו 2007

בהליך הכירורגי ברמת פולשנות מזערית של ד"ר סמאדי הנקראת כריתת ערמונית רובוטית, נעשה שימוש במיכשור רובוטי בשליטה עדינה לביצוע הניתוחים באופן בטוח יותר תוך שיפור ההחלמה והתוצאה של המטופל. בעת ישיבה במסוף da Vinci הרובוטי, ד"ר סמאדי שולט בהתקן הכולל מצלמות ברזולוציה גבוהה ומיכשור מיקרו-כירורגי. מחשב כריתת הערמונית של da Vinci מתאים את התנועות שלו למיקרו-תנועות, המנחות באופן מדויק את הזרועות הרובוטיות במהלך ניתוח סרטן הערמונית.

בשונה מניתוח לפרוסקופי, המכשירים של רובוט da Vinci לכריתת ערמונית יכולים לנוע לכל הכיוונים עם היגוי של 90 מעלות ו-7 מעלות חופש. מערכת da Vinci מאפשרת למנתח הדמיה, זריזות ודיוק משופרים לעומת ניתוח פתוח או לפרוסקופי, וכל זה דרך חתכים באורך 1-2 ס"מ. זה מאפשר לד"ר סמאדי לבצע תנועות מבוקרות-מחשב ולבצע הליך כירורגי בערמונית באופן מדויק יותר וברמת פולשנות מזערית, מה שמגן על העצבים העדינים של הערמונית של המטופל אשר שולטים בשלפוחית השתן ובתפקוד המיני. רובוט da Vinci משיג את אותן תוצאות, או תוצאות טובות יותר מאשר ידיו של המנתח בניתוח פתוח או לפרוסקופי.

בהתבסס על חוויותיו הקליניות, ד"ר סמאדי מסכם שכריתת ערמונית רובוטית עם da Vinci מתגבר על המגבלות של ניתוח פתוח ולפרוסקופי

: כריתת ערמונית רובוטית עם da Vinci – איך זה עובד

כריתת ערמונית רובוטית:
מערכת הדמייה InSite® Vision System בעלת ביצועים גבוהים
IntuitiveSurgical
כריתת ערמונית רובוטית:
מכשירי EndoWrist® ייעודיים
IntuitiveSurgical
כריתת ערמונית רובוטית:
עגלה בצד המטופל עם ארבע זרועות רובוטיות אינטראקטיביות
IntuitiveSurgical
כריתת ערמונית רובוטית:
קונסולת IntuitiveSurgical למנתח, בעיצוב ארגונומי

באמצעות הטכנולוגיה הרובוטית העדכנית ביותר, תנועות הידיים של המנתח מותאמות, ממותנות ומתורגמות באופן חלק לתנועה מדויקת של מכשירי EndoWrist.


תצוגת מחשב תלת-מימדית

מערכת כריתת הערמונית הרובוטית נותן למנתחים את התחושה שהידיים שלהם פועלות בתוך גופו של המטופל, למרות שהם מבצעים את הניתוח מרחוק. כל תנועות הידיים של המנתח מותאמות וממותנות למיקרו-תנועות על ידי הרובוט da Vinci. כתוצאה מכך, המנתח מרגיש מחובר לחלוטין לניתוח. המערכת הרובוטית da Vinci מספקת תמונה הרבה יותר בהירה וחדה מזו של העין האנושית, או כל אנדוסקופ תלת-מימדי לפרוסקופי אחר לכריתת ערמונית. המערכת משלבת מצלמה ייעודית המאפשרת למנתח תקריב, סיבוב או שינוי תצוגת תמונה בקלות. התצוגה התלת-מימדית הנוצרת היא בהירה וברורה, ללא הבהוב כמו במערכות לפרוסקופיות אחרות. סימולציית זרוע רובוטית והדמיה תלת-מימדית עושים את המערכת הרובוטית da Vinci למתקדמת יותר מכל הליך כירורגי בפולשנות מזערית אחר הזמין כיום.


ניתוח ערמונית רובוטי מדויק באמצעות

 
בשימוש  במערכת da Vinci, המנתח יכול להשתמש ב"תנועה מותאמת" (motion scaling), תכונה המתרגמת תנועות ידיים קטנות מחוץ לגופו של המטופל לכדי תנועות מדויקות בתוך גופו. המנתח שולט ברובוט המבצע את כריתת הערמונית הרובוטית עם da Vinci ממסוף, באמצעות תנועות יד ומפרק טבעיות.

מכשירים ייעודיים הנקראים מכשירי EndoWrist מאפשרים למנתחים להגיע למקומות קשים בערמונית ולתפור בדייקנות. 'התנועה המותאמת' נועדה לאפשר דיוק רב יותר מזה שמתאפשר בדרך כלל בניתוח כריתת ערמונית פתוח ולפרוסקופי. ואכן, מכשירים לפרוסקופיים קונבנציונליים מספקים למנתחים פחות גמישות, זריזות וטווח תנועה. מכשירים לפרוסקופיים הנמצאים בשימוש כיום אינם מעתיקים את תנועות היד ולא מסוגלים לבצע תנועה מדויקת ותמרונים, כגון הגעה אל מאחורי הרקמות, תפירה וחיתוך.

טווח נוסף של תנועת המכשירים משפר את הגישה והבטיחות בניתוחים במרחב מוגבל, כגון בחזה, בבטן או באגן. המערכת מסננת תנועות בלתי צפויות ורעידות הקיימות בידיים האנושיות.


ניתוח ערמונית רובוטי באמצעות המערכת הכירורגית da Vinci

תוך כדי ההליך, עגלת הצד ממוקמת בסמוך לשולחן הניתוחים כאשר זרועות da Vinci הרובוטיות מאורגנות כדי לספק נקודות גישה אל תוך גוף האדם והערמונית. מכשירי EndoWrist, כמו גם מערכת da Vinci להדמיה פנימית (Insight Vision System) , מאורגנים על גבי הזרועות האלקטרומכניות של הרובוט, המייצגות את היד השמאלית והימנית של המנתח ומספקים פונקציונליות לביצוע תמרונים מורכבים ברקמות, דרך נקודות הכניסה או היציאה. מכשירי Endowrist כוללים מלקחיים, מספריים, צורב חשמלי, אזמלים וכלים כירורגיים אחרים. מכשירי Endowrist ניתנים לבחירה ושינוי במהלך כריתת הערמונית הרובוטית. אם המנתח צריך להחליף מכשיר Endowrist, כפי שקורה פעמים רבות, תוך כדי הליך כריתת הערמונית הרובוטית המכשיר נסוג מהמערכת הכירורגית באמצעות בקרי שליטה במסוף.

בדרך כלל, אחות חדר הניתוח הניצבת ליד המטופל מסירה באופן ידני את מכשירי ה-EndoWrist ומחליפה אותם במכשירים חדשים.

המנתח מבצע את כריתת הערמונית הרובוטית תוך ישיבה נינוחה במסוף, מפעיל את בקרי השליטה הידניים וצופה בניתוח בזמן אמת דרך מערכת da Vinci להדמיה פנימית (Insight Vision System). זה נוח יותר עבור המנתח ומפחית עייפות כתוצאה מהניתוח, מכשלה ידועה בניתוחים פתוחים. ניתוחהערמונית הרובוטי מסתיים עם ההסרה של מכשירי da Vinci לכריתת הערמונית וסגירת החתכים הקטנים בבטן באמצעות תפרים.

שלל המלצות המטופלים, כמו גם הסיקור התקשורתי של ד"ר סמאדי מעידים על מומחיותו בכריתת ערמונית רובוטית. ד"ר סמאדי כבר ביצע יותר מ-7,000+ הליכי כריתת ערמונית רובוטית עד כה. רוב רובם של המטופלים של ד"ר סמאדי בכריתת ערמונית רובוטית עם da Vinci משתחררים מביה"ח בתוך 24 שעות מהניתוח שלהם.

רוב המטופלים משתחררים עוד באותו היום, ולעיתים קרובות יוצאים מבית החולים בתוך שעות מניתוח כריתת הערמונית הרובוטית שלהם. עבור רוב החולים, השימוש של ד"ר סמאדי בכריתת ערמונית באמצעות da Vinci,

מספק יתרונות משמעותיים על פני ניתוחים מסורתיים של כריתת ערמונית פתוחה או לפרוסקופית, כולל*:

 •  אשפוז קצר יותר
 •  פחות כאב
 •  פחות סיכון לזיהום
 •  פחות איבוד דם ועירויים
 •  פחות צלקות
 •  החלמה מהירה יותר
 •  חזרה מהירה יותר לפעילות רגילה
 •  כמו בכל הליך כירורגי, לא ניתן להבטיח את היתרונות של כריתת ערמונית עם da Vinci, שכן כל ניתוח תלוי במטופל ובהליך כאחד.

סיכום היתרונות של כריתת ערמונית רובוטית עם da Vinci:

 1. זמן בחדר הניתוח
 2. שיעור הסיבוכים
 3. כמו בכל הליך כירורגי, לא ניתן להבטיח את היתרונות של כריתת ערמונית עם da Vinci, שכן כל ניתוח תלוי במטופל ובהליך כאחד.
 4. מידע נוסף אודות מערכת da Vinci לכריתת ערמונית רובוטית.

מערכת da Vinci לכריתת ערמונית רובוטית (Intuitive Surgical) היא הרובוט הכירורגי הלפרוסקופי הראשון שכולו "אינטואיטיבי". נכון להיום, מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר את השימוש במערכת da Vinci הרובוטית לביצוע ניתוחים רבים, כולל ניתוחים לפרוסקופיים כלליים, ניתוחי (חזה) תורקוסקופיים, ניתוח כריתת ערמונית רדיקלית לפרוסקופית והליכים קרדיוטומיים באמצעות תורקוסקופיה. בנוסף, מערכת da Vinci לכריתת ערמונית מעורבת כיום בניסוי קרדיולוגי קליני בארה"ב עבור ניתוח מעקפים אנדוסקופי לחלוטין.

להזמין פגישה עם ד"ר דוד סמאדי: