אודות סרטן שלפוחית השתן

למרות ההתקדמות בטיפול, סרטן שלפוחית השתן נותר הסרטן המאובחן בשכיחות הגבוהה ביותר. למעשה, בערך 50,000 מאיתנו יפתחו סרטן בשלפוחית השתן השנה, ויותר מ-12,000 מאלה שיפתחו אותו, בסופו של דבר ימותו ממחלה זו. זה מתחלק לכ-35,000 גברים ו-15,000 נשים באמריקה המאובחנים עם סרטן שלפוחית השתן מדי שנה. באופן כללי, המחלה מופיעה לעתים קרובות יותר בקרב לבנים מאשר בקרב או לטינים או אפרו-אמריקאים והשיעורים הנמוכים ביותר הם בקרב אסיאתים. יתר על כן, מחקרים שנערכו על ידי המכון הלאומי לסרטן הראו כי סרטן שלפוחית השתן משפיע בעיקר על גברים ונשים בגיל ארבעים ומעלה. למרבה הצער, כמו סרטן הערמונית, גם סרטן שלפוחית השתן לרוב אינו מציג סימפטומים קלים לזיהוי כשהוא מתחיל להתפתח באופן שקט.

סרטן שלפוחית השתן

כמו רוב סוגי הסרטן, הסיבות המדויקות לסרטן שלפוחית השתן אינן ידועות. עם זאת, המחקר הראה כי מגוון חומרים גורמי סרטן הנמצאים בשתן עשויים להוביל להתפתחות המחלה, ועישון סיגריות, סיגרים או מקטרת יכול להיות גורם סיבתי חשוב בכ-50% ממקרי סרטן שלפוחית השתן.
כימיקלים תעשייתיים כגון בנזידין ובטא-כלורנאפאזין, תרכובות המכונות ארילאמינים (Arylamines), ואפילו צריכת נוזלים נמוכה, נמצאו כולם קשורים לסרטן שלפוחית השתן. לרוע המזל, גורמי הסיכון שלנו לחלות בסרטן שלפוחית השתן אכן עולים עם הגיל. אלה מאיתנו שמעל גיל 70 נוטים לפתח את המחלה פי 2 ו-3 יותר מאלה מאיתנו בגילאי 55 עד 69 – ופי 15-20 יותר מאלה מאיתנו בגילאי 30 עד 54.

להלן מספר עובדות בסיסיות נוספות. בערך 90% ממקרי סרטן שלפוחית השתן מקורם בתאים המרפדים את השלפוחית (אפיתל מעבר). למרות שכל הסימפטומים של ראשית המחלה נוטים להיות קלה, לפחות בהתחלה, סרטן שלפוחית השתן עלול להוביל לאנמיה, בריחת שתן או חסימה של השופכה שתמנע מהשתן להתנקז לתוך שלפוחית השתן באופן נורמלי (מצב זה ידוע בשם הידרונפרוזיס). הסיבוך החמור ביותר של ראשית סרטן שלפוחית השתן הוא התפשטות של מחלות נפוצות לאיברים מרוחקים.

סימני סרטן שלפוחית השתן עשויים לכלול דם בשתן או אצירת שתן בגוף

באופן כללי, הסימפטום המוקדם השכיח היחיד של סרטן שלפוחית השתן הוא נוכחות דם בשתן (מצב המכונה גם המטוריה). עם זאת, המצב לא תמיד גלוי לעין בלתי מזוינת ודבר זה גורם לעיכוב באבחון. כמו כן, האבחונים של סרטן שלפוחית השתן עשויים להתעכב לעיתים קרובות בגלל שהדימום מתרחש לסירוגין ועל כן הוא עשוי להופיע או לא להופיע בבדיקת שתן שגרתית, או לגרום לשתן שלך להיראות רק מעט יותר אדמדם או כהה מהרגיל. האבחון יכול להסתבך עוד יותר בשל העובדה הפשוטה שגם אם אתה אכן רואה סימנים של אדמומיות או דם בשתן של… זה לא בהכרח מעיד על התפתחות של סרטן שלפוחית השתן.

האמת היא שמגוון רחב של מחלות נפוצות – הנעות בין דלקות פשוטות בדרכי השתן למחלת כליות, אבנים בכליות או בשלפוחית השתן ובעיות הקשורות בערמונית – יכולות להיות הגורם מאחורי ההמטוריה, ההשתנה התכופה מדי או הכאב והצריבה בעת מתן שתן.

בגלל שמצבים כמו ערמונית-מוגדלת וזיהומים בדרכי השתן כגון דלקת השופכה או דלקת שלפוחית השתן יכולים להציג סימפטומים דומים לאלה של סרטן שלפוחית השתן (דיסאוריאה, המטוריה, פוליאוריאה, וכו'), חיוני עד מאוד לערב את הרופא הכללי או האורולוג שלך ברגע שאתה מזהה אחד מהסימפטומים. בדרך זו, גם ללא קשר למחלה, המצב יטופל בהקדם.

אם אתה מבחין באיזה מהסימפטומים להלן …אנא צור קשר עם הרופא:

 • דלקת כרונית בשלפוחית השתן, אבנים בדרכי השתן או דלקות כרוניות בדרכי השתן.
 • זרם שתן איטי מהרגיל או אצירת שתן זמנית ולא נוחה.
 • דלקת באזור המותניים שלך – בין הסרעפת והעצה (sacrum).
 • קושי במתן שתן או השתנות בתכיפות חריגה.
 • עוויתות כואבות (אי יכולת לרוקן את שלפוחית השתן) או תחושת צריבה בעת מתן שתן.
 • עוויתות או כאב ואי נוחות באזור האגן והמפשעה. או כל נפיחות לא מוסברת של הגפיים התחתונות.

סרטן שלפוחית השתן מאובחן בדרך כלל באמצעות בדיקת שתן תחת מיקרוסקופ לאיתור תאים סרטניים (המכונה ציטולוגיית שתן) או במהלך ציסטוסקופיה – בדיקה של שלפוחית השתן עם צינור דק (המכונה ציסטוסקופ) המצויד בעדשה ופנס, המוכנס לתוך שלפוחית השתן דרך השופכה.

אם מתגלים אצלך סימפטומים ויש חשד לסרטן שלפוחית השתן, הרופא יסיר פיסה קטנה של רקמה בהליך ציסטוסקופי וישלח אותה לבדיקה. אם יתברר שהתפתח אצלך סרטן שלפוחית השתן, סביר שתעבור סריקת CT (טומוגרפיה ממוחשבת) שתקבע את השלב והסוג של הסרטן – והאם הסרטן שלח גרורות והתפשט לחלקים מרוחקים של הגוף – כמו הריאות, בלוטות הלימפה, העצמות, או הכבד שלך.

קרצינומה של תאי מעבר היא הצורה הנפוצה ביותר של סרטן שלפוחית השתן

בעיקרון, ישנם שלושה סוגים של סרטן שלפוחית השתן, קרצינומות של תאי מעבר, המתחילות בשכבה של התאים המרפדים את שלפוחית השתן, קרצינומות של תאי קשקש שמתחילות בסוג אחד של תאים בריפוד שלפוחית השתן, ואדנוקרצינומות המתחילות בתאי הבלוטה. זיהוי נוסף של סרטן שלפוחית השתן נקבע לפי אופן ההתפשטות שלו. אם הסרטן נמצא רק בריפוד של שלפוחית השתן, הוא מאופיין כסרטן שטחי – בעוד שקרצינומות שהתפשטו לקיר השריר של השלפוחית מכונות פולשניות. קרצינומה של תאי מעבר (או TCC) היא הסוג הנפוץ ביותר של סרטן שלפוחית השתן… TCC הוא הסיבה לכ-90% מהמקרים של סרטן שלפוחית השתן.

חשוב לציין כי 70% מקרצינומות תאי המעבר הן שטחיות – ולכן בדרך כלל אינן שולחות גרורות – כלומר: לא מתפשטות לרקמות שכנות או מרוחקות. למרבה הצער, 30 האחוזים האחרים של מקרי קרצינומות תאי מעבר שייכים לקבוצה הפולשנית – פולשים לקיר השריר של שלפוחית השתן ואולי גם של איברים סמוכים אחרים. אבחנה נכונה תהיה מכרעת כיוון שאפשרויות הטיפול ייקבעו בהתאם לעומק התפשטות הקרצינומה בשלפוחית השתן, האם ישנן גרורות והיכן.

באשר לצורות הפחות נפוצות של סרטן השלפוחית… קרצינומת תאי קשקש מהווה כ-8% ממקרי סרטן שלפוחית השתן, ואדנוקרצינומה מהווה רק כאחוז או שניים ממקרי סרטן שלפוחית השתן (עם זאת, הם מהווים כ-90-95% ממקרי סרטן המעי הגס). באופן טבעי, צורות שונות של סרטן שלפוחית השתן מגיבות באופן שונה לטיפול ולכן הגישה הטיפולית משתנה ממטופל למטופל.

באפשרותך לשאת בתפקיד פעיל יותר בטיפול בסרטן שלך

אם אובחן אצלך סרטן שלפוחית השתן, הטיפול שייקבע עבורך והאפשרויות לטיפול ייקבעו בעיקר בהתאם לעומק התפשטות הגידול. לדוגמה, ניתן "לגלח" גידול סרטני שטחי (גידול אשר לא פלש לשכבת השריר של שלפוחית השתן) עם מכשיר לצריבה חשמלית, בהליך המכונה ציסטקטומיה (הרחקה מלאה של שלפוחית השתן) לפרוסקופית רובוטית.

טיפול אימוני, בצורה של החדרת חיסון BCG (Bacillus Calmette-Guerin) יכול גם כן לשמש לטיפול ולמניעה של הישנות גידולים שטחיים הקשורים לסרטן שלפוחית השתן. טיפול אימוני (חיסוני) הוכח כיעיל למדי בכשניים מכל שלושה מקרים בשלב זה. ניתן גם להשתמש בהחדרה הדרגתית של כימותרפיה לטיפול בקרצינומה שטחית בשלפוחית.

בהיעדר טיפול, אפילו גידול שטחי יכול להתחיל לחדור לתוך השלפוחית ומרגע שגידולים אלה שלחו גרורות, נדרש ניתוח רדיקלי יותר, אשר במהלכו מסירים חלק מהשלפוחית או את כולה ומבצעים הטייה של הולכת השתן. במקרים מסוימים, אורולוגים מיומנים יכול ליצור שלפוחית חלופית (או neobladder) מרקמות המעי, אך הליך כזה תלוי בגיל, ברמת תפקוד הכליות, ובמיקום המדויק של הגידול.

ישנם צעדים שניתן לנקוט על מנת להקטין באופן משמעותי את הסיכונים לסרטן:

 • אכילה מרובה של כרוב, ברוקולי וירקות אחרים ממשפחת המצליבים.
 • אם אינך מעשן, אל תתחיל. אם אתה כן מעשן, הפסק.
 • היזהר מכימיקלים וממים ממקורות לא ידועים ושתה הרבה נוזלים.

ולבסוף… ספר לרופא שלך באופן מיידי במידה ואתה מבחין בדם בשתן, באדמומיות לא מוסברת בשתן, או בתחילתה של בעיה כלשהי בתפקוד מערכת השתן.
ישנם גם גורמי סיכון וגורמים סיבתיים – שמחקרים הוכיחו את השפעתם על התפתחות סרטן שלפוחית השתן – ועליך להיות מודע אליהם. אם אתה עונה "כן" על אחד מהסעיפים הבאים ואתה מעל גיל 40, כנראה שהגיע הזמן להוסיף

בדיקת סקר לסרטן השלפוחית לרשימת הבדיקות הקבועות שלך:

 • האם השתמשת בתכשירי הרזייה המכילים את העשב Aristolochia Fangchi?
 • האם אתה אוכל מזונות עשירים בשומן רווי?
 • האם אתה מעשן או חשוף לעישון פסיבי באופן קבוע?
 • האם עברת טיפול בקרינה חיצונית (EBRT)?
 • האם יש במשפחה שלך היסטוריה של סרטן שלפוחית השתן?
 • האם טופלת בתרופות לסרטן כגון ציקלופוספמיד?
 • האם נחשפת לטפילי Schistosoma Haematobium השכיחים במדינות מתפתחות?

אם אתה מחליט לקחת תפקיד פעיל בהחלטות המשפיעות על הטיפול שלך, השקע זמן בהתייעצות עם הרופא שלך כדי ללמוד ככל שתוכל על סרטן שלפוחית השתן ואפשרויות הטיפול הזמינות. ייתכן שגם תרצה לשקול קבלת חוות
דעת נוספת ממומחה לסרטן שלפוחית השתן, כגון אורולוג, אונקולוג רפואי, או אונקולוג אורולוגי.

בסופו של דבר, הטיפול הטוב ביותר עבורך ייקבע בהתאם למספר גורמים, החל בגיל ובמשקל שלך וכלה בשלב, בסוג ובהיקף של סרטן שלפוחית השתן שלך, כמו גם במצבך הגופני הכללי והעדפותיך האישיות.

לקבלת מידע נוסף על הסימפטומים או הטיפול בסרטן שלפוחית השתן, צור איתנו קשר עוד היום.

להזמין פגישה עם ד"ר דוד סמאדי: